Co się dzieje?

Zaloguj się

Skorzystaj z wyszukiwarki filmów.

Błędny login lub hasło.
Chleb i sól
Obejrzyj trailer filmu oraz sprawdź gdzie obejrzeć cały film po szybkiej rejestracji.

Chleb i sól

Sep. 12, 2022Unknown99 Min.Not Rated
Twoja ocena: 0
5 1 głosowanie

Opis filmu

Wstęp do Chleb i sól film online

Chleb i sól film online to  opowieść o Tymku, który wraca do swojego rodzinnego miasta na upalne lato. Tam spotyka swoją matkę, brata Jacka i dawnych przyjaciół, którzy wciąż spędzają czas na osiedlu. Tymek jest studentem warszawskiej Akademii Muzycznej i przygotowuje się do międzynarodowej kariery jako pianista. Jego pobyt na osiedlu jest krótki, ponieważ po wakacjach rusza na zachód Europy, gdzie otrzymał stypendium.

Podczas swojego pobytu Tymek odkrywa nowo otwarty bar z kebabem, który stał się centralnym punktem spotkań młodzieży z osiedla. Chłopaki z osiedla dobrze dogadują się z obcokrajowcami, ale są też wyjątki, co z czasem prowadzi do konfliktów. Spirala strachu i zagrożenia zaczyna się nakręcać, a Tymek zostaje wplątany w ten konflikt.

Jednakże, Tymek decyduje się działać i podejmuje działania mające na celu rozwiązanie konfliktu. Wspólnie ze swoimi dawnymi przyjaciółmi próbuje załagodzić sytuację i znaleźć pokojowe rozwiązanie.

Zobacz kto jest reżyserem. Chleb i sól .

Damian Kocur to młody polski reżyser filmowy. Studiował reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie zrobił swoje pierwsze krótkie filmy.

Jego pełnometrażowy debiut „Chleb i sól” został nagrodzony na festiwalach w Wenecji i Gdyni. Film porusza tematykę ksenofobii i tożsamości, a Kocur zastosował w nim techniki dokumentalne oraz obsadził amatorskich aktorów, co stanowiło wielkie wyzwanie w ramach pierwszego filmu reżyserskiego.

W swojej twórczości Kocur stawia na prawdę i delikatność. Czerpie inspirację z życia ludzi, których zna i zauważa w swoim otoczeniu, a dzięki temu jego postacie są bardzo autentyczne. Ważnym elementem jego filmów jest uwzględnienie codziennych detali i małych obserwacji, które budują rzeczywistość przedstawioną na ekranie.

Damian Kocur to obiecujący reżyser, którego twórczość z pewnością warto śledzić w przyszłości

Obsada filmu

Film stawia głównie na młodych debiutantów, więc nie zobaczymy w nim znanych Polskich twarzy, co uważam, że to spory plus i świeżość w polskim kinie. 

Występują: Tymoteusz Bies, Jacek Bies, Nikola Raczko, Dawid Piejko, Nadim Sulejman.

Opis filmu Chleb i sól film online gdzie obejrzeć?

Debiutancki film Damiana Kocura, „Chleb i sól”, to opowieść o ksenofobii i tożsamości pozbawiona publicystycznych skrótów. Jest to również jeden z najlepszych polskich filmów ostatnich lat, co potwierdzają zdobyte przez niego nagrody na festiwalach w Wenecji i Gdyni.

Jeszcze przed rozpoczęciem prac nad swoim debiutem, Damian Kocur był uważany za jednego z największych talentów wśród młodych twórców polskiego kina. „Chleb i sól” potwierdza te przypuszczenia, umacniając wizerunek Kocura jako twórcy o nieprzeciętnej wrażliwości i odwadze. Kto inny bowiem w swoim debiucie zdecydowałby się na takie wyzwanie, jak realizacja filmu z aktorami-amatorami i ubranie swej opowieści w niemal dokumentalny kostium?

Kocur w „Chlebie i soli” połączył dokumentalną obserwację z talentem do budowania dramaturgicznych napięć. W historii młodego pianisty, który przyjeżdża na wakacje do rodzinnego miasteczka, reżyser sięga po naturszczyki i obsadza w rolach Tymka i jego brata Jacka Tymoteusza i Jacka Biesów, dwóch polskich pianistów, z czego Tymek jest jednym z najzdolniejszych młodych pianistów w Polsce. Choć film oparty jest na zmyśleniach, to świat przedstawiony jest dojmująco realistyczny i na wskroś prawdziwy. Kocur zaprasza nas na wycieczkę po małomiasteczkowym blokowisku, gdzie młody studenciak pali jointy z dawnymi znajomymi, przesiaduje w miejscowej budzie z kebabem, a wieczorami włóczy się po mieście z piękną koleżanką z dzieciństwa (zjawiskowa Nikola Raczko). Sielska atmosfera jednak nie trwa długo, gdyż napięcie między miejscowymi chłopakami a imigrantami prowadzącymi budkę z kebabem narasta, a Tymek musi stanąć po którejś ze stron.

W kinie Damiana Kocura rządzą dwa żywioły: prawda i czułość. Reżyser buduje filmowe światy z drobnych obserwacji i na pozór banalnych szczegółów, takich jak pościel z kory na starej wersalce, latająca po domu mała papużka, rozstrojone pianino w nauczycielskim mieszkaniu i osiedlowe boisko, gdzie dziesięcioletni chłopak rapuje o konfidentach i uczeniu się życia. Ten św

Film „Chleb i sól” to z jednej strony społeczny komentarz na temat ksenofobii i problemów tożsamości w Polsce, a z drugiej strony intymna opowieść o poszukiwaniu siebie i swojego miejsca w świecie.

Nie sposób nie wspomnieć o fenomenalnej muzyce w filmie. Skomponowana przez Jacka Biesa, którego jednocześnie widzimy w roli aktora, muzyka wprowadza nas w nastrojową i emocjonalną atmosferę historii. Jest ona nieodłącznym elementem narracji, wzbogacającą ją i umacniającą przekaz.

Podsumowanie filmu Chleb i sól

Ostatecznie „Chleb i sól” to film, który zaskakuje swoją prostotą i szczerością. To dzieło, które pokazuje nam, że prawdziwe kino to nie tylko wysoki budżet i znani aktorzy, ale przede wszystkim wrażliwość i odwaga w opowiadaniu o nas samych. Damian Kocur swoim debiutem udowadnia, że ma wiele do powiedzenia i zapowiada się na jednego z najciekawszych reżyserów młodego pokolenia.

Chleb i sól
Chleb i sól
Chleb i sól
Tytuł oryginału Chleb i sól
IMDb Rating 7 284 głosów
TMDb Rating 6.8 2 głosów

Podobne tytuły

99 Moons (2023)
Ferrari (2023)
How to Have Sex (2023)
Pitbull. Nowe Porządki 2016
Motståndaren 2023
Gad (2023)
Oppenheimer (2023)
Pętla 2020
Raport Pileckiego (2023)
Tyle, co nic (2023)
Głodni 2023
Rzut Życia (2022)
×
Ktoś właśnie ogląda